Od kwietnia do sierpnia na terenie gminy Bliżyn realizowany był projekt „Na bliżyńskim szlaku – organizacja warsztatów artystycznych” finansowany w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013”, podpisanej pomiędzy Samorządem Województwa Świętokrzyskiego a Powiatem Skarżyskim. Partnerem projektu było Stowarzyszenie RDEST.
Dzieci i młodzież zapoznawały się z dawnymi ginącymi zawodami: tkaczki, garncarza i rymarza oraz fotografowały i jeździły konno.
Warsztaty fotograficzne poprowadził Andrzej Adamczyk, była to praktyczna nauka fotografowania przedmiotów użytkowych, elementów zanikającej kultury ludowej w celu profesjonalnej prezentacji i zachowania ich obrazu dla potomnych.
Uczestnicy projektu poznawali tajemnice garncarstwa w warsztacie garncarskim pana Jarosława Rodaka w Rędocinie, członka Stowarzyszenia Twórców Ludowych, kontynuatora tradycji rzemieślniczej i artystycznej garncarstwa. Laureata nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Dużą atrakcją były konie ! Można było odbyć na nich przejażdżkę pod okiem hipoterapeutki Justyny Ostrowskiej Paszkiel a także pozować do fotografii w szlacheckim stroju. Konie uczestniczą w pokazach i paradach organizowanych przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich.
Przez cały tydzień w Muzeum Dawniej Wsi – Domku Tkaczki uczestnicy projektu spotykali się na zajęciach tkackich i rymarskich.
Warsztaty rymarskie były z rymarzem-siodlarzem, kolekcjonerem siodeł, strzemion oraz innych elementów końskiej uprzęży, Panem Stanisławem Paszkielem. Pasjonatem sztuki rymarstwa, ratującym stare siodła przed zniszczeniem, które wykorzystuje potem w czasie rekonstrukcji historycznych.
Tkania uczestnicy uczyli się na bardkach, ramkach i zabytkowych krosnach z Domku Tkaczki.
Powstało wiele interesujących prac, które można było obejrzeć na wystawie w bliżyńskim Zameczku.
więcej zdjęć z warsztatów na stronie Stowarzyszenia RDEST